3 Kwietnia 2019 w biurze wolontariatu „Stowarzyszenia Flandria” odbyła się akcja profilaktyczna. „Badanie poziomu kwasu moczowego. Akcja była skierowana do wszystkich zainteresowanych.

Kwas moczowy jest końcowym produktem metabolizmu związków purynowych (np. DNA i RNA znajdujących się w komórkach organizmu oraz pożywieniu). Do degradacji puryn dochodzi w hepatocytach wątroby pod wpływem działania różnych enzymów. Oznacza to, że kwas moczowy musi być wydalony, ponieważ nie może być dalej przekształcany w organizmie. Głównym narządem odpowiedzialnym za wydalanie kwasu moczowego są nerki, czyli usuwany jest on razem z moczem. Rzadziej wydalany jest przez jelita (w około 30%). Niektóre schorzenia powodują, że wydalanie kwasu moczowego jest utrudnione. Dzieje się tak, np. w przypadku kamicy moczanowej czy dny moczanowej. Niekiedy gromadzi się w dużych ilościach we krwi, w przebiegu niektórych chorób metabolicznych. Badanie kwasu moczowego pozwala między innymi na diagnozowanie kamicy moczowej, której przyczyną jest wydalanie zbyt dużej ilości tej substancji. 

Objawy wskazujące na podwyższony kwas moczowy:

 • gorączka,
 • ból, zaczerwienienie i obrzęk stawów,
 • krwiomocz,
 • zastój moczu,
 • ból brzucha i okolicy lędźwiowej,
 • nudności oraz wymioty.
 • . Materiał do badania kwasu moczowego: surowica lub dobowa zbiórka moczu. 
 • 2. Przygotowanie do badania kwasu moczowego: badany powinien być na czczo co najmniej 8 godzin przed wykonaniem oznaczenia (na badanie należy zgłosić się rano). Ponadto lepiej jest unikać przed badaniem intensywnego wysiłku fizycznego. 
 • 3. Przebieg badania kwasu moczowego: pomiar stężenia kwasu moczowego polega na jednorazowym pobraniu krwi z żyły łokciowej, za pomocą jednorazowej igły i probówki. Po pobraniu materiału do badania uciskaj miejsce wkłucia, aby zapobiec krwawieniu. 
 • 4. Norma stężenia kwasu moczowego: 180-420 µmol/l (3-7 mg/dl); wyższe wartości u mężczyzn niż u kobiet.

  5. Uwagi:Napad dny moczanowej może wystąpić u pacjenta z prawidłowym stężeniem kwasu moczowego i odwrotnie – podwyższone stężenie kwasu moczowego nie zawsze prowadzi do objawów dny. Najczęstszą przyczyną dny moczźnowej jest genetycznie uwarunkowana tendencja do nadmiernej produkcji kwasu moczowego oraz upośledzenie funkcji wydalniczej nerek. Przed wykonaniem badania kwasu moczowego należy porozmawiać z lekarzem o wszystkich przebytych chorobach oraz przyjmowanych lekach, mogących mieć jakiekolwiek wpływ na wynik badania. 

Źródło http://www.medonet.pl/badania,kwas-moczowy-we-krwi—norma-badania-w-surowicy,artykul,1570135.html


Autor wpisu: Paweł Rutka, wolontariusz Flandrii

 

Komentowanie wyłączone.