4, 11 , 18 i 25 października 2018 roku w kawiarni CiuciubabkaCafe odbyły się warsztaty edukacyjne „Warsztaty dla rodziców seksualność dziecka.” Warsztaty były skierowane do wszystkich chętnych rodziców. Warsztaty są realizowane w ramach Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Programu FIO Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Seksualność dziecka

 

Jeszcze przed urodzeniem, od 7. tygodnia życia płodowego, na przebieg życia człowieka wpływ zaczyna mieć jego płeć. Ponadto badania pokazują, że już w okresie życia płodowego, nasze ciało przygotowuje się do odczuwania przyjemności w późniejszym życiu. Marie- Pier Elie (za: Saint Pierre, Viau, 2006) podaje, że już od około 16. tygodnia życia płodowego, jeszcze w łonie matki, chłopiec doznaje pierwszych erekcji. Niemowlę, przychodząc na świat, bombardowane jest całą masą różnych doznań i bodźców dobiegających ze świata zewnętrznego. Rodzice, pielęgnując i zajmując się dzieckiem, dostarczają mu wielu wrażeń – dotykają je, głaszczą, przytulają, biorą na ręce, kąpią, przewijają. Wszystkie te czynności, mają wpływ na kształtowanie się sfery seksualnej u dziecka, świadomości swojego ciała, oraz poczucia, że jest dziewczynką lub chłopcem.

Dziecko doznaje różnych wrażeń, zarówno fizycznych jak i psychicznych. Ponadto reakcje genitalne takie jak erekcja czy zwilżenie, które możemy zaobserwować u niemowlaka, nie koniecznie związane są z podnieceniem np. erekcja członka u chłopca podczas „siusiania” (Saint Pierre, Viau, 2006). Na tym etapie rozwoju rodzice podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych, stymulują obszary genitalne dziecka, myjąc je, kąpiąc czy przewijając. Dziecko może odczuwać przyjemność związaną z dotykiem, jego ciało reaguje na te doznania, a to z kolei niesie za sobą przeżywanie różnych stanów emocjonalnych. Kontakt niemowlaka z matką jest szczególnie ważny, ponieważ dzięki niemu dziecko uczy się czerpać przyjemność z bliskości z drugą osobą, z dotyku i nagości. W relacji z matką może poczuć, że jest w pełni akceptowane i kochane, dzięki czemu później łatwiej mu będzie akceptować siebie i swoje ciało. W tym okresie kształtuje się więź między rodzicami a dzieckiem, co ma wpływ na późniejsze wchodzenie w relacje z innymi ludźmi, czy tworzenie związków w życiu dorosłym.

 

Autorka: Małgorzata Jasińska

Bibliografia:

Saint-Pierre, F., Viau, M.F (2006) – Seksualność dziecka. Co każdy rodzic wiedzieć powinien. Warszawa: Klub dla Ciebie

Źródło https://fdds.pl/baza_wiedzy/seksualnosc-dziecka/

 

 

„Projekt dofinansowany w ramach Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Programu FIO Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego”

 

Komentowanie wyłączone.