17 Października 2019 roku w biurze wolontariatu Stowarzyszenia „Flandria” odbyłyby się warsztaty edukacyjne „Psychologia zdrowia praktycznie”. Psychologię zdrowia prowadzi nasz wieloletni wolontariusz- psycholog, Paweł Chrzan.

Co jest praktycznego w psychologii zdrowia?

Psychologia zdrowia to młoda, dynamiczna i szybko rozwijająca się dyscyplina psychologii. Psychologowie zdrowia skupiają się na zastosowaniu teorii i badań psychologicznych do:

  • promowania i utrzymanie zdrowia oraz zapobiegania chorobom,
  • zrozumienia, w jaki sposób ludzie reagują na chorobę, radzą sobie z nią i odzyskują zdrowie,
  • personalizowania oddziaływań i interwencji,
  • poprawy systemów opieki zdrowotnej i polityki zdrowotnej.

Psychologia zdrowia szuka zatem odpowiedzi na pytanie, co sprzyja określonym zachowaniom zdrowotnym i jak można je zmieniać w pożądanym kierunku. Analizuje również, jak przekonania i emocje są powiązane z tymi zachowaniami i ich konsekwencjami. Psychologowie zdrowia pracują zatem w różnych środowiskach i z różnymi grupami odbiorców. Obejmują one pacjentów, ich opiekunów i rodziny oraz większe społeczności, pracowników służby zdrowia, systemy opieki zdrowotnej i instytucje. Tym samym, niektóre podstawowe koncepcje z zakresu psychologii zdrowia są odpowiednie dla każdego, kto ma kontakt z pacjentami lub zajmuje się zmianą jakichkolwiek nawyków zdrowotnych.

Źródło https://practicalhealthpsychology.com/pl/2017/08/using-health-psychology-in-your-everyday-practice/

Autor wpisu: Paweł Rutka- wolontariusz Flandrii

 

Komentowanie wyłączone.