Autor: Aleksandra Gwoździńska- pedagog, studentka psychologii, edukator seksualny, wolontariuszka Flandrii.

Wstydzę się

 

Kochasz swojego partnera lub partnerkę i chcesz z nim być. Dzielicie się smutkami i radościami, tęsknicie za sobą, zaskakujecie siebie nawzajem. Wspólnie robicie tyle rzeczy razem, możecie porozmawiać o wszystkim. Jesteście blisko także fizycznie, a wtedy uporczywie powraca jedna myśl, której nie sposób się pozbyć…

 

Jak to jest z tym wstydem?

 

Wstyd to taka emocja, która towarzyszy nam od najmłodszych lat życia. Zaczynamy wtedy poznawać normy obowiązujące w otaczającym nas świecie. W przedszkolu i w szkole wiemy co wolno, a czego nie wolno. Dowiadujemy się też, że niektóre rzeczy wypadają dziewczynkom, niektóre jedynie chłopcom. Uczymy się obowiązujących zasad i staramy się ich przestrzegać, aby zdobyć pochwałę lub zasłużyć na akceptację otoczenia. W okresie dojrzewania wcale nie jest łatwiej. Nasze ciało zaczyna się zmieniać, a te zmiany niekoniecznie nam się podobają. Punktem odniesienia stają się rówieśnicy, co często nie wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie.

 

Wtedy przychodni TEN moment

 

Jeśli odczuwasz lęk przed rozebraniem się w kontaktach intymnych i masz silne poczucie wstydu, zatrzymaj się na chwilę. Zastanów się, czy teraz jest na to najlepszy moment, czy na pewno tego chcesz i czy właśnie z tą osobą. Jednym z prostych, ‘domowych’ sposobów na radzenie sobie ze wstydem jest oswojenie się ze swoją nagością na przykład w domu przed lustrem. Dzięki temu można lepiej poznać swoje ciało i popracować nad samoakceptacją. Szczera rozmowa i podzielenie się swoimi obawami z partnerem lub z inną bliską osobą również może być wyjściem z tak stresującej sytuacji. Pomóc może też uświadomienie sobie, że większość z nas boryka się ze wstydem, ponieważ ideałów po prostu nie ma i nikt nie jest doskonały.

 

Miłość i kolejne etapy związku to ważne i radosne momenty w życiu człowieka.

Nie pozwól, żeby wstyd przesłonił to, kim naprawdę jesteś. Postaraj się poznać i rozumieć siebie i żyj pełnią życia.

 

Komentowanie wyłączone.