Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu- dziś parę słów na temat asertywności. Autorką tekstu jest Marta Jodko, studentka pedagogiki, wolontariuszka SWP Flandria.

Asertywność

Każdy z nas z biegiem czasu poszerza swoje grono znajomych i przyjaciół. Jednak każda interakcja międzyludzka niesie ze sobą możliwość konfliktów. To nieuniknione, ale tylko od nas zależy, jak zachowamy się w obliczu nieporozumienia. Wyróżniamy postawę uległą, asertywną i agresywną. Najbardziej pożądanym zachowaniem jest asertywność. Wielu z nas na co dzień używa tego słowa, ale czy tak naprawdę wiemy, co ono oznacza?

Asertywność to umiejętność wyrażania swojego zdania, uczuć i potrzeb w sposób otwarty i nieagresywny. Ważnym aspektem jest również to, aby nie obrażać przy tym innych osób, ich przekonań i wartości. Warto pamiętać, że asertywność jest umiejętnością nabytą, nie wrodzoną i zawsze mamy możliwość poprawy poziomu tej umiejętności, jeśli tylko chcemy.

Często problemem są asertywne kontakty z osobami, które są nam bardzo bliskie. Kiedy jesteśmy w związku, niejednokrotnie pojawiają się problemy związane z komunikacją i jasnym wyrażaniem swoich potrzeb, pragnień, oczekiwań. Trudno jest nam odmówić drugiej osobie, nie potrafimy powiedzieć „nie”. Wtedy zazwyczaj ulegamy naciskom partnera. Wszystko jednak zależy od tego, na jaki temat mamy odmienne zdanie. Każda relacja, jaką w swoim życiu tworzymy wymaga od nas kompromisów. Czasami musimy postawić na swoim, innym razem zgodzić się na propozycję drugiej strony. Nie można być zbyt uległym, ale też nikt nie lubi osób, które zawsze stawiają na swoim. Wyobraźmy sobie błahą sytuację, w której to dwie osoby idą się do kina i chcą wybrać tytuł filmu, który wspólnie obejrzą. Jedna osoba lubi komedie, druga filmy dokumentalne. Powstaje konflikt. W tej sytuacji można przyjąć zasadę, że dziś idziemy na film, który ty wolisz, następnym razem na ten, który ja wybiorę. Proste. Trzeba ustępować, ale nie zatracając przy tym szacunku do własnej osoby. Bo co by było, gdyby przy kolejnej okazji wyjścia do kina nasz partner znów chciał postawić na swoim, nie uwzględniając naszego zdania oraz zasady, jaką ustaliliśmy wcześniej? Jak wtedy byśmy się czuli? Upokorzeni? Mało ważni? Wtedy okazałoby się, że nasze zdanie nie jest uwzględniane w relacji, jaką tworzymy, co wiązałoby się z brakiem szacunku do naszej osoby. A podstawą każdej zdrowej relacji jest szacunek. Do siebie i drugiej osoby. W naszym życiu pojawia się też wiele innych, trudniejszych sytuacji, w których chcemy odmówić, ale nie zawsze mamy odwagę. Jeśli chcemy uniknąć tak niekomfortowych momentów, warto na początku związku ustalić z partnerem hierarchię naszych wartości i jednoznacznie powiedzieć, co jest dla nas granicą nie do przekroczenia, a co z biegiem czasu może nie być problemem.

Musimy pamiętać, że wszystko, co robimy wbrew sobie nie jest dla nas dobre, ponieważ obniża naszą samoocenę i pewność siebie. W momencie, w którym postąpimy asertywnie i nie obrażając nikogo, uzasadnimy swoją odmowną decyzję, czujemy się silni i niezależni. Wtedy mamy pewność, że sami decydujemy o swoim życiu i o wyborach, jakich dokonujemy. Nie zawsze jest to proste, ale warto próbować i ćwiczyć swoją niezależność i umiejętność wyrażania swojego zdania. Warto też wiedzieć, że wielu psychologów, terapeutów oferuje tzw. treningi asertywności.

Nie bójmy się wyrażać swojego zdania. Jeśli nikogo przy tym nie obrażamy i zwracamy się z szacunkiem, nie powinniśmy się niczego obawiać. Jeśli druga strona nie zaakceptuje naszego wyboru i zareaguje agresywnie, warto wtedy zastanowić się nad sensem kontynuowania tej znajomości. Osoby, które nie szanują naszego zdania i wyznawanych przez nas wartości, nie są warte naszego zaangażowania.

Znalezione obrazy dla zapytania asertywność

 

Komentowanie wyłączone.