W Centrum Aktywności Seniora w Gdyni dnia 26.04.2018r,  odbyło się spotkanie na którym mogliśmy  uzyskać odpowiedź na pytanie – Co robić, aby utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu? Tego dnia przeprowadzone zostały  badania profilaktyczne poziomu cholesterolu przez pielęgniarkę za pomocą nakłucia w palec.

Jak się okazało zbadanie cholesterolu nie jest żadnym problemem. Ważna jest natomiast znajomość  norm i co one oznaczają, aby móc poprawnie zinterpretować wyniki takiego badania.

Cholesterol jest tłuszczem o skomplikowanej strukturze chemicznej. Powstaje w nadnerczu i rozchodzi się po organizmie wraz z pożywieniem. Jego obecność można stwierdzić w każdym niemal narządzie człowieka, w największych ilościach w pęcherzyku żółciowym, nadnerczach, mózgu oraz jajnikach. Jednak zbyt duży poziom cholesterolu w organizmie może być groźny dla zdrowia.

Co robić aby utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu?

Poleca się wzbogacanie jadłospisu daniami rybnymi. Najzdrowsze są ryby morskie takie jak: makrela, łosoś, śledź. Zawierają one kwasy tłuszczowe, które redukują nadmierną ilość cholesterolu we krwi. Pacjenci po zawałach powinni szczególnie dbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu. Konieczna jest właściwa dieta czyli chude mięsa i wędliny. Unikaj także potraw smażonych- wybieraj gotowane lub pieczone.

Źródło https://tipy.interia.pl/artykul_10271,jak-utrzymac-prawidlowy-poziom-cholesterolu.html

 

Komentowanie wyłączone.